Nejprve musíte vědět, zda chcete štítové, nebo rozetové kování. Dále pro jaký typ klíče bude kování určeno. A hlavně musíte znát rozteč kování. A na konec barvu a tvar.
1. štítové kování a rozetové kování:
Štítové kování:
je kování, které má na svém štítu umístěnou kliku i otvor pro klíč. U tohoto typu je zapotřebí znát rozteč.
Rozetové kování:
je kování, které je rozděleno na dvě části. Na první části je umístěna klika a na druhé části je umístěn otvor pro klíč. U tohoto typu nemusíte znát rozteč.
ŠTÍTOVÉ ROZETOVÉ
2. typy otvorů pro klíč:
Otvor určený pro obyčejný klíč a dozický klíč ( BB ) . Používá se nejčastěji v interiérech.
Otvor určený pro cylindrickou vložku - fabku ( PZ ) . Používá se především u dveří, kde je zapotřebí lepší bezpečnost, jako třeba u vchodových dveří.
Otvor s WC pojistkou. Používá se převážně u WC a u koupelen.
3. rozteč kování:
Nejdůležitějším krokem při výběru kování je znát rozteč daného kování. Při výběru kování se špatnou roztečí by se vám mohlo stát, že vám kování nepůjde nainstalovat na dveře. Rozteč měříme jen na štítovém kování. U rozetového kování rozteč není důležitá.
A co vlastně rozteč je?
Rozteč je vzdálenost měřená v milimetrech, a to od středu kliky ke středu otvoru pro klíč. Pokud na dveřích ještě žádné kování nemáte a nemáte podle čeho měřit, tak můžete rozteč změřit podle zámku, který je ve dveřích. A to od středu otvoru pro kliku po střed otvoru pro klíč.
A jaké rozteče jsou?
Nejběžnější rozteče jsou 90mm a 72mm.
90mm: používají se především pro vchodové a bezpečnostní dveře.
72mm: používají se především pro interiérové dveře.
Měření u jednotlivých typů otvorů pro klíč.